zpět na web EPS.cz


FrankBold - Občan 2.0

Máte potíže se zobrazením? Zobrazit na webu.
Novinky pro Občany 2.0
  květen  
  2014  
 
Rubrika · radíme
Věděli jste, že volby jsou ideální příležitostí k uspořádání místního referenda? Osvědčilo se, že lidé mohou v den voleb hodit hlas i v referendu a účast v referendu tak bývá zdaleka nejvyšší. Komunální volby tu budou již za pár měsíců, tak neváhejte a podejte návrh na jeho vyhlášení už teď. Výsledky referenda jsou pro obec závazné, máte tak v rukou jedinečný právní nástroj!

Poradíme vám, jak při navrhování referenda postupovat a jak dosáhnout jeho vyhlášení.

Rubrika · jak napsat
Nevíte, jaké náležitosti má mít návrh na vyhlášení místního referenda?
3 nejzajímavější dotazy
Mohou být volby a referendum ve stejné místnosti?
Konání voleb a referenda ve stejné místnosti zákon nezakazuje. Volební místnost však musí být upravena podle pravidel pro volby, musí tu být dvě různé komise a rozdílné složení osob při sčítání hlasů. Může se tak stát, že volby i referendum nemohou být v jedné místnosti z praktických důvodů. 

Jak se vybírají členové komise pro referendum?
Členem komise může být až na výjimky každý, kdo je v referendu oprávněn hlasovat, tedy osoba starší 18 let s trvalým pobytem v obci. Členy komise vybírá přípravný výbor a starosta (primátor), a to bez ohledu na příslušnost k politické straně.

Kdo může zpracovat znalecký posudek ve správním řízení?
Primárně by měl úřad pověřit odborně znalou úřední osobu nebo znalce ze seznamu znalců. Pokud pro nějaký obor znalec zapsán není nebo posudek provést nemůže, může úřad pověřit i jinou osobu. 

Rubrika · víte, že ...
Chcete vědět, kolik stála oprava silnice nebo kam směřují peníze z rozpočtu obce? Máte právo na informace a všechno co o něm potřebujete vědět je v naší nové příručce.
 
Program švýcarsko-české spolupráce podporuje sub-projekt Satelity právního ekoporadenství. Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.
 
Vaše pravidelná finanční podpora nám pomůže dlouhodobě sledovat zákony a kauzy, které ovlivňují budoucnost nás všech. Děkujeme.
© 2013 Frank Bold, dříve Ekologický právní servis · Staňte s naším fanouškem na Facebooku · Odhlásit se z newsletteru
 
zpět na web EPS.cz