zpět na web EPS.cz
EPS zpravodaj
Novinky pro Občany 2.0
  leden  
  2013  
 
Zasíláme vám dobré zprávy o našich společných úspěších a tipy,
jak můžete ovlivnit budoucnost České republiky.
Rubrika · chystáme pro vás
Milí Občané 2.0,
zdravíme vás v novém roce, který jsme si soukromě přejmenovali na rok Občana 2.0. Tedy rok, ve kterém se vám budeme snažit předat co možná nejvíce užitečných informací o právních i neprávních nástrojích a možnostech, jak vy sami můžete ovlivnit budoucnost České republiky.

První letošní vydání nese nádech revolty proti megalomanským developerským projektům. Je to oblast, ve které se asi nejčastěji setkáváme se špatným fungováním státní správy, neochotou diskutovat s občany, ale i s korupcí. Málokterá obec už pochopila, že zapojení občanů do rozhodování zlepšuje a zlevňuje konečné dílo.

Setkali jste se s tím, že by se obec sama aktivně snažila zapojit své obyvatele do rozhodování o využití veřejného prostoru? Napište nám o tom.

V Písku například použili k debatě o věřejném prostoru pocitové mapy a dostali se s tímto projektem mezi finalisty RestartČesko.

Rubrika · povedlo se
Zdaleka ne vždy platí, že když si vedení obce něco usmyslí nebo dokonce předem domluví s developerem, tak to taky protlačí i přes nesouhlas občanů. Současně s prvním kolem prezidentských voleb proběhlo několik úspěšných referend, v nichž občané odmítli například obří nákupní centrum v Plzni, akvapark pod píseckými hradbami či stavbu papírny v Zábřehu…
Rubrika · radíme
Nemusíte procházet celý právní řád, abyste zjistili, v jaké fázi se nachází plánovaná stavba, co všechno je potřeba před zahájením stavby ještě zařídit, a kdy se do toho jako občan můžete zapojit.

Připravili jsme pro vás nejstručnějšího průvodce povolováním staveb.

Rubrika · komentujeme
Vláda schválila novou strategii boje proti korupci pro letošní a příští rok. Podařilo se nám do ní, díky spolupráci s úřadem vlády, dostat několik důležitých doporučení. Ne ve všem je ale vládní strategie dostatečně průrazná…
Rubrika · vaše zkušenosti
PS:
Nezapomeňte nám napsat o svých pozitivních zkušenostech se zapojením občanů do rozvoje obce. Těšíme se na vaše postřehy.
 
Program švýcarsko-české spolupráce podporuje sub-projekt Satelity právního ekoporadenství. Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.
 
Vaše pravidelná finanční podpora nám pomůže dlouhodobě sledovat zákony a kauzy, které ovlivňují budoucnost nás všech. Děkujeme.
© 2012 Ekologický právní servis
Odhlásit se z newsletteru
Staňte s naším fanouškem na Facebooku
zpět na web EPS.cz